O NÁS REFERENCIE KONTAKT PRIHLÁSENIE
Jazyk:

Elektronika > Zosilňovače

     Koncové stupne sú takmer vždy v dvojčinnom zapojení s elektronkami EL34, americké 6L6 a pre nižšie výkony EL84. V domácich Hi-Fi zosilňovačoch tzv. High-End triedy sa používajú nielen EL84 ale aj EL34, KT77, 300B - 2A3. Koncové elektrónky sú oproti profesionálnym výrobkom značne preťažované hlavne v triede A.

     Pred 6-timi rokmi sme sa rozhodli pre otestovanie viacerých zapojeni elektrónkových koncových stupňov podľa nasledujúcich kritérí:

  • kvalitný dynamický zvuk,
  • trvalý kľudový príkon do 70W, čo je ešte akceptovateľné pri častom používaní.

   Po dlhodobom experimentovaní sa osvedčilo zapojenie ultralineárneho koncového stupňa v triede AB s elektrónkami 1xECC83, 2xEL84 na kanál.

    Zosilňovač pracuje s automatickým biasom, čo sa osvedčilo pri výmene elektroniek. Nevhodné nastavenie biasu, napr. o 3 V, by pri takýchto strmých elektrónkach (až 16 mA/V) mohlo zväčšiť Ia až o 50 mA, a preto by došlo k poškodeniu elektrónky v priebehu niekoľkých minút.

    Vstupný diel (3 vstupy) je ovládaný DO s prepínaním prostredníctvom jazýčkových relé (RFT) a riadením hlasitosti s motorportom ALPS (voliteľné). Výstupný transformátor je double C-core ( S=12,25 cm2), má 12 vinutí z toho 6 bifilárnych, čo pri Lp=8H nám dáva Lsp < 2mH.

      Na výstup možno pripojiť reprosústavy s impedanciou 4, alebo 8 ohm (s citlivosťou aspoň 89-91 dB) v zapojení, napr.: BYWIRE. Všetky tieto technické výnimočnosti vytvárajú audiofilský prístroj s vynikajúcim zvukovým prejavom.

Copyright © 2012 | Všetky práva vyhradené. | webmaster: lmp@allsystems.sk